Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.

HESABIM
TÜM KATEGORİLER
SAYFALAR

TOHUM EKİM BİLGİSİ

TOHUM EKİM BİLGİSİ

 

Domates yetiştirirken yeni başlayanların püf noktası.

-Saksı yetiştiriciliğinde derince bir saksı seçin. Saksının 3 te birini verimli bahçe toprağı ile doldurup domates fidesini buraya dikin. Bitki gelişip gübreleme dönemi gelince, organik gübre karıştırdığınız bahçe toprağını saksınıza yavaş yavaş ekleyin. Her seferinde domatesiniz yeni eklediğiniz toprağa kök salacak ve saçak kökler taze gübreyi daha rahat alacaktır. Bu sayede çapalama yapmadan, saksı içinde gerekli gübrelemeyi bitkiye en sağlıklı yolla ulaştırmayı başarır yüksek verim alırsınız. Sezon sonunda saksınız artık toprakla tamamen dolmuş, siz ise bolca domates toplamış olursunuz.

-Domatesler sezon boyunca hastalıklara yakalanabilirler. Çeşitli böcekler daha siz domates almadan çiçeklerin dökülmesine meyvelerin hastalanmasına sebep olurlar. Bunun için dikimden ince ve sonra alacağınız bir kaç tedbir size kolay bir sezon yaşatır.

Ekim toprağınıza bakır ilave edin. Domates yapraklarına da havadan gelen bir çok mantar hastalığı vardır. Bitkinin yeşil kısımları beyaz bazen kurumuş gibi kahverengi izlerle kaplanır. Genelde bu durumla karşılaşmadan önce ve hastalık boyunca mantar ilacı tatbik ederek bitki kurtarılmaya çalışılır. Oysa sağlıklı toprakta gelişen bitkiler hastalıklara karşı dayanıklı olurlar. Bakır ilave etmek için mutlaka ziraatçınıza danışın. Belirtilen oranda toprağa kattığınız bakır sadece domateslerin değil, tüm bitkilerin sağlıklı yetişmesine imkan sağlayan hastalık öncesi aşı gibidir. Bakır değişik isimler altında satılsa da ziraatçilerin tamamında kolaylıkla bulunur. Lütfen yerel ziraatcınıza sorunuz. 
 ( **Tıpkı insanlar için eczanelerde satılan ilaçların, görmeden internet üzerinden satışı yasaksa zirai ilaçların satışıda
 doğrudan insan sağlığını ilgilendirdiğinden ve internet üzerinden satışı suç olduğundan Zengarden websitesinde zirai ilaçlar satışa sunmamaktadır. Bu ilaçların reçeteyle ve yetkili ziraatçılar tarafından elden verilmesi gerekmektedir. Bu nedenle tavsiye istemeyiniz, ilaç talep etmeyiniz. )

Dikim ve bakım, gübreleme:
Domates fidesi toprakla aynı seviyede yandaki fotoğraftaki gibi dikilmelidir. Kök boğazı toprağın çok altında ya da üstünde kalmamalı toprakla aynı seviyede olmalıdır. Tüm mevsimlik sebzelerinizi organik gübrelerle besleyiniz.

Hobi bahçeleri olan müşterilerimizin büyük çoğunluğu mevsimlik sebzelerinde Sıvı Organik Emek gübre ve Organik Toz Kompost gübre kullanarak yüksek verim elde ettiklerini bildirmişlerdir. Her iki gübre birlikte kullanıldıklarında hem hasat edilen bitkiler sağlıklı gelişim göstermiş hem de lezzetlerinden, kokularından hiç kaybetmeden normalde aldıklarının misliyle hasat almışlardır.

Reçete: Çapı 30-40 cm'lik saksılara sezon başında toprağın üst kısmına tepeleme 4-5 yemek kaşığı Toz kompost gübre karıştırın.  Saksınızı her zaman ki gibi derinlemesine sulayın. Saksınızın suyu süzülürken Organik Sıvı Emek gübrenizi şişenin üzerindeki ölçülerde karıştırınız. İster yapraktan isterseniz de topraktan bitkinizin toprağı nemliyken uygulayınız. Bu kadar basit. Sezon ortasında 1 kez daha aynı reçeteyi uygulamak bitkinizi çoşturacaktır. Toz kompost gübreyi sezon boyunca daha fazla kullanmanız fayda getirmeyecektir. Ancak Organik Sıvı gübrenizi ihtiyaç duydukça korkmadan kullanabilirsiniz. Asla bitkinizi yakmayacağı gibi toprağınıza can katacak, yaşam getirecektir.

- Domatese başta beyaz sinek olmak üzere pek çok zararlı musallat olur. Yaprakların bozulmasına bitkinin sağlığını hızla kaybetmesine verim düşüklüğüne neden olurlar. Oysa domatesle birlikte kolaylıkla yetiştirebileceğiniz bir tür Tagetes çiçeği, mucize bir şekilde bu zararlıların domatese gelmesine engel olur.  Tagates - Fransız Marigold ya da Fransız Kadife çiçeği, sadece domatese gelen beyaz sineği engellemez aynı zamanda çiçek saplarını yiyen domates kurdu, salatalık böceği gibi zararlılarıda domatesin yanında salatalıktan da uzak tutar.

İşte gerçek organik tarım denilen, sağlıklı sebze meyve yetiştiriciliği bu şekilde yapılır. Bu sayede zararlı kimyasal ilaçlar kullanmadan, tamamen doğal yollarla tabiatı dengede tutarsınız. Her sezon domates yetiştiricileri düşünülerek sayısız kadife çiçeği tohumu paketliyor ve satışa sunuyoruz. Domatesinizi fidelerken bu mucize bitkiyi de birlikte fidelemeyi ihmal etmeyin. Birlikte dikin, ilaçsız sağlıklı domatesler tüketin. Siparişinize bu mucize bitkiyi eklemek için lütfen  resmine tıklayınız. Sizi kadife çiçeklerinin satış sayfasına yönlendirecektir.

- Yeni başlayanlara tavsiye ilk sezon oturak tipi çalı formlu oturak domateslerle ya da saksı tipi domateslerle başlamanız. Satış sayfalarında her domatesin hangi tip olduğu belirtilmiştir. Sırık tipi domates yetiştirirken de küçük bir püf noktası size bolca domates kazandıracaktır. Oturak tipi domatesler daha az bakım ve budama isterken sırık tipi domatesleri budama ile verimli hale getirirsiniz.

Budamanın başında Koltuk alma tabir edilen ve domates vermeyen kör sürgünleri , daha gelişmeden hemen tespit edip , tazeyken bitkiden uzaklaştırma gelir. Aşağıdaki resimde gözüktüğü gibi bu kör sürgünler, domatesin ana gövdesinden çıkan yaprakla, yaprak sapının gövdeye birleştiği aradan çıkarlar. Bu şekilde çıktığını gördüğünüz sürgünleri büyümeden hemen budayın. Erken budarsanız yara çabuk iyileşecek, bitki hastalık kapmayacaktır.

Sezon sonuna doğru artık bitki tamamen geliştiğinde bu kez ana gövdenin en uç noktasını budayın ve tüm gücün domateslere gitmesini sağlayın.

 

Sezon boyunca toprağa yakın yapraklar zaman içinde sararacak solacaktır. Bu tamamen normaldir. Bu yapraklar kurudukça ve soldukça toplayın ve bitkiden uzaklaştırın. Bitki hem görsel olarak temiz ve sağlıklı gözükecek hem de hastalıklara yuva olan ölü yapraklardan kurtulmuş olacaksınız.

Bol bereketli bir sezon dileği ile.

 

 

ADIM ADIM BİBER NASIL FİDELENİR


Biber  yetiştirmek oldukça keyiflidir. Özellikle ilk kez tohumdan birşeyler yetiştirmek isteyenler için , ekim yapanı ödüllendiren bir bitkidir. Pek çok türü, pek çok renklerde biberler veren çeşitleri vardır.

Çoğu çok yıllık olan biber ailesinin bu minyatür meyveler veren türü, sıkça Bonsai uygulamalarıda yapılarak, saksıda minyatür ağaç formuna dahi sokulabilirler. Her geçen yıl budamalar ve şekillendirmelerle ,saksıda fazlaca bakımda istemeden gelişirler.

Süs biberleri renkli ve alaca yapraklı varyeteleri ile çok da güzel peyzaj bitkileridir aynı zamanda. Neredeyse her türlü toprakta yetişen bitki, verimli geçirgen toprakta çoşar. Biraz güneş hemen çiçeklenmesine parlak renkli meyvelerini vermesine bahane olur. Her bitkide olduğu gibi taze ve fotoğraftaki biberi yetiştirmenize olanak tanıyacak " Adına Doğru " tohumu ektiğinizde en başarılı sonuçları kısa sürede alırsınız.

 Kendi biberinizi yetiştirmeye yeni başlıyor olabilirsiniz. Aşağıdaki resimlerden ekim, çimlenme, şaşırtma ve fideleme bilgilerine ,Zengarden tarafından sizin için hazırlanmış Fotoğraflı kılavuza erişebilirsiniz. Hem fotoğraflarla neler yapacağınızı görür hem de fideleme aşamasına dek geçen sürecin temel prensiplerini anlayabilirsiniz. Geriye sadece bu sezon yetiştirmek istediğiniz biberleri seçmek kalır.

biber tohumu ekimi

 

 Kaliteli , steril, nemli çimlendirme torfu yüzeyine tohumları ekip, üzerlerine 3-5 mm kalınlığında elenmiş torf serin. Çimlenme gerçekleşene dek toprağın nemli kalmasına özen gösterin.  

biber çimlendirme

 

Filizler elle alınabilir boya geldiklerinde , dikkatlice topraktan alarak şaşırtma işlemini gerçekleştirin. Filizi tutarken gövdeden değil ancak yapraklarından kuvvet alarak tutarsanız, gövdeyi incitmezsiniz.  

 

 

Şaşırtma işlemi denen bu işlem bitkinin sağlıklı gelişmesi için gereklidir. Tarla ya da doğrudan toprağa bahçe ekimlerinde zayıf filizler seyreltilerek yapılan bu işlem; yukarıdaki gibi üretim saksılarında filizlendirilen tohumlarda, daha geniş 7-8 cm çaplı saksılara filiz alınarak yapılır. Birden; daha geniş bir ortam ve taze toprak bulan filiz , fide olmak için hazırdır. Şaşırtma daha geniş saksılara yapılmamalıdır. Bu bitkinin sadece kök gelişimine yönlenmesine sebep olacak, üst gövdenin gelişimi yavaşlayacaktır. Her bitki farklı boyda saksıda şaşırtılır, Zengarden tohumları size kaç cm saksıya şaşırtma yapacağınızın bilgisi ile gelir.  

biber fidesi

 

Bu şekilde fidelenmeye bırakılan bitki, aydınlık ancak öğle güneşini doğrudan görmeyen bir yerde, toprağının üstü açık kahverengine dönmeye yakın olduğunda sulama yapılarak gelişmesine izin verilir. Asla aşırı sulama yapılmaz. Çimlenme ısısından daha serin bir ortamda fidelemek, meyve kalitesini artıracak, çiçeklenmeyi teşvik edecektir.

 

 

  Fidelenen biber kalıcı yerine son don tehlikesi geçtikten ve toprak ısınmaya başladıktan 10 gün sonra alıştıra alıştıra alınır. Gündüzleri dış mekanda saksısı ile tuttuğunuz bitkiyi geceleri yine korumalı bir yere alarak, bitkiyi yavaş yavaş dış ortam ısı ve hava şartlarına alıştırırsınız. Bu onun şok yaşamasını engeller. Artık çiçeklerin polenlenip meyveye dönme vakti yakındır. Çok sıcak yaz günlerinde susuz bırakmayıp, sularsanız, arada bir organik gübre takviyeside yaparsanız, bereketli bir hasat sağlıklı bir biberiniz olacaktır.

Diğer sebzeler gibi, biberide bahçe toprağında yetiştirmek en verimli sonuçları almanızı sağlar. Tek başına torfta yetiştiricilik için düzenli sıvı gübre ile beslemeniz gerekir bitkiyi. Oysa toprakta yetişen , güneş altında kızarıp olgunlaşan biberin tadını, kokusunu hiçbir şey dolduramaz.

Bol bereketli sezonlar.

Hobi Bahçe Püf Noktalar


Kendinize ait bir sebze bahçesi mi oluşturmak istiyorsunuz? Çok güzel bir fikir ancak gayeniz iyi sonuçlar elde etmekse her işte olduğu gibi bunda da emek sarf etmeniz gerekiyor. İşte size kısaca anlatılacak 7 öneri:
1.Bol güneş. Bol güneş demek günde en az 8 saat güneş demektir. Bahçenizde bazı alanların kısmen güneşli (4-8 saat) olması da marul gibi bazı yeşillikler için iyidir ama yetiştirmeyi tercih ettiğimiz birçok sebzenin fotosentez yapabilmek için bol ışığa ve ısıya ihtiyacı vardır. Bahçenizin sebze bölümü için aklınızda olsun.

2. Küçük başlayın. Ailenizdeki her fert için 9-10 metrekare alan, başlangıç için inanın çok fazla. Bahçeyle ilgilenen birçok hobici bir sürü şey yetiştirmek isteyip herşeyi  ekiyor ancak bu gibi başlangıçların sonu ne yazık ki hüsran olabiliyor. O yüzden en güzeli gelin siz küçük ama emin adımlarla ilerleyin. Örnek verecek olursak iki kişilik bir aile için 10 metrekarelik bir alan yeterli olacaktır. Mesela bu sebze bahçesinde 10 çeşit domates olacağına, sırıklara desteklenmiş ve iyi bakılan sırık tip 2 domates çeşidi size düzinelerce ürün verecektir.

arka bahçe

3.İyi toprak. İyi toprak kullanmak konusunda ciddi bağlamda titiz olmalıyız. Toprağımızın iyi olması için  ilk birkaç santimlik tabakayı kaliteli bir kompostla karıştırmak gerekir. Sonrasında da onu muhafaza etmek için saman veya yaprak malcından oluşan (ağaç kabuğu ya da taş olmasın) 5-10 cm’ lik bir tabaka daha gerekiyor. Son olarak da tabi ki bu güzel toprağa yeterli su sağlamak kalıyor.

4. Fidelerinizi hazır edin. Yeni başlayanlar için tohumdan başlamak daha zahmetli gelebilir. Eğer daha kolay bir şekilde sonuç almak istiyorsanız küçük sebze bahçeniz için bulabildiklerinizin hazır fidelerini satın almanızda fayda var. Baharla birlikte fidesini bulamadıklarınızı tohumdan yetiştirmeyi de denersiniz ne de olsa. Tohumdan yetiştirmenin tadı da elbette başka ancak unutmayın yeni başlıyoruz.

5.Gübreleme. Organik yetiştiricilikte en dikkat edilmesi gereken konulardan biridir gübreleme. Gübreleme için mutlaka yanmış, dinlenmiş ve yeterli süre beklemiş çiftlik gübresi kullanmanız yerinde olacaktır. Bu noktada gübre bölümüzde pek çok organik gübre bulabilir ve sipariş edebilirsiniz.

6. Yararlı bakteriler. Toprağınızın kaliteli olabilmesi için organik gübre ya da besinler haricinde muhakkak yararlı bakterilere de ihtiyacı vardır. Bu nedenle dikim yapacağınız yeri düzenli çapalayarak havalandırmak, toprak altı faliyetine katkıda bulunmak için doğal yaprak ve bitki çürüntülerinden meydana gelen doğal torflarla toprağınızı zenginleştirmek toprak kalitenizin artmasına ve verdiğiniz gübreleri bitkilerinizin daha rahat almasına olanak verecektir.

7.Sulama. Size sıradan gelebilir ama önemli bir konudur. Ektiğiniz yeni tohumların bulunduğu alanlar her gün, fide ekimi yaptığınız alanlar ise 2-3 günde bir sulanmalıdır. Bahar sonuna doğru sulama daha az sıklıkta ama köklerin daha derine ulaşabilmesi için derinlemesine olmalıdır.  

 

 • Kavun,Karpuz Ekimi
 • Kavun karpuz benzeri sebze ve meyvelerin ön uygulama istemez. Tohum ekimi için ideal zaman bahar başı-ortası(Mart Nisan ayları), fidelerin kalıcı yerlerine dikilmelerinden ortalama 1 ay önce olmalıdır. Tohumların ilk önce viyol veya kaplarda fidelenmeli ve daha sonrasında fide halinde ekilecek yerlere alınmalı.
 • Kabak Tohumu Ekimi
 • Kabak, gübresi bol, nem tutumu yüksek kaliteli bahçe toprağı sever. Yetiştirme öncesi ve ilk meyve tutumundan sonraki dönemde de toprağının havalandırılmasını ve gübrelenmesini ister. Yavaş yarayışlı Kompost hayvan gübresi, peletli gübreler ve organik gübreler ile desteklenen toprakta yetişen kabak bol hasat verir. havalandırılmış ekim toprağına tohumları 1-2 cm derine ekilmelidir. 24°C de tohumlar 6-10 günde hızla filizlenir. İç mekânda elle alınabilir duruma gelen filizler dış mekâna alınır ve aralarında ortalama 60 cm aralık kalacak şeklide ekilmelidir. ve bitki meyve vermeye başladığında gübreleme yapılmalıdır.
 • Fasulye Tohumu Ekimi
 • Yıl Boyu kapalı mekanda ekimi yapılabilir, Soğuk ve don tehlikesi geçtikten sonra dış mekana kalıcı yerine alınabilir. Bulunduğunuz bölgeye göre don tehlikesi geçmeden 2 hafta önce iç mekanda başlatmanız yeterlidir.
 • Dereotu,Maydonoz, Marul Roka,Tere ve otçul bitkilerin Ekimleri
 • İlkbahar ve Sonbahar aylarında dikeceğiniz tohumları doğrudan toprağa 1 cm altta kalacak şekilde serpiniz ve üstten bastırınız. ilk gelişme sürecinde sık sık su veriniz ve sıcak yaz aylarında direk güneş ışığından koruyunuz gölgeleme yapınız.
 • Salatalık Tohumu Ekimi
 • Salatalık tohumu hızlı ve kolay çimlenir. Erken hasata başlamak istiyorsanız mutlaka tohumları iç mekanda çimlendirip, fideleyin. Fidelerin dış mekana yetişecekleri yere dikilme zamanı gelene dek fidelerinizde dikime hazır hale gelmiş olur.
 • Ispanak Tohumu Ekimi
 • Sonbahar ve bahar ayları uygundur. Ispanak sıcak havalara nazaran serin havalarda daha iyi gelişim gösterir.
 • Çilek tohumu ekimi
 • Sonbaharda ya da Bahar başında ısı ortalama 5°C ye düştüğünde ekim yapın. Ekim toprağının geçirgen olmasına gayret gösterin. Kış aylarını soğuk ve nemli toprakta geçiren tohumlar, bahar başında çimlenir.